Kangal Köpegi
Kangal Köpegi
Açıklama: TANIMI
Sivas kangal köpeği olarak ta bilinirler. Yakışıklı, dengeli ve çok güçlü köpeklerdir. Kürkü genellikle açık krem rengidir,bazen demir kırı renginde de görülseler de bu renkler standartta sayılır. Burun tamamen siyah olmalıdır diğer renkler standart dışı kabul edilirler ve yarışmalara katılamazlar. Sıkı,kaslı,kareye yakın dikdörtgen bir beden ve kalın güçlü kemiklere sahiptir. Kafası bedene orantılı ve alnı biraz geniş olmalıdır. Güçlü bir makas ısırığı, tabanda geniş kulaklar, aşağı doğru kafatasına yapışık olmalıdır. Gözler badem şeklinde, koyu, zeki,canlı bir bakış taşımalıdır.Heyecan ve alarm durumunda kuyruğunu sırtında toplar.Normal ve sakin halde iken kuyruk aşil tendonona kadar uzanmalı ve dinlenme anında aşağı sarkık olmalıdır. Ön ayakları ve omuzları kaslıdır;
baldırları kalın ve sıkıdır. Oval ve sert tabanlı bir ayak yapısı vardır.

KARAKTERİ
Sıklıkla iş köpeği olarak kullanılan kangal köpekleri direkt ,korkusuz, ağır başlı ve dikkatlidirler. Cesur, neşeli, itaatkar kendi yapacaklarına kendileri karar vermeye çok isteklidirler. Bağlılık ve cesaretleriyle ünlüdürler. Sakin,kendilerinden emin fakat saldırgan değildirler. Ciddi ve çok zekidirler. Çok yüksek bir öğrenme kabiliyetleri vardır. Ailelerine yakın olmayı çok severler, yabancılara karşı çok dikkatli ve mesafelidirler. Bu ırk evden uzak çalışabilen bir ırk olsa da ailesine çok bağlıdır ve uzun süre izole edilmemelidir. Bir neden olduğunda havlarlar. Kangal köpeklerinin çok gelişmiş bir koruma içgüdüsü vardır, bu nedenle ergenliğe ulaştıklarında çok aşırı bir koruma içgüdüsü taşımamaları için çok iyi sosyalleştirilmiş olmaları ve mümkünse büyük bir bahçede yaşamalıdırlar.Asabiyet ve insana saldırma eğilimi genellikle zayıf üretim, bakım,küçük yerlerde yaşama ve eğitimin sonucudur. İyi üretilmiş, iyi davranılmış ve eğitilmiş köpek genellikle diğer köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinir. Genç yaşta dikkatlice itaat için köpekle sürekli kontakt ta bulunmak gerekir. Sıkılgan ve korkak olanlar korkunca iyice sinmeye meyillidirler.İyi birer aile köpekleri olabilmeleri için genç yaşta sevgi ve otorite sahibi biri tarafından eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidirler. Sinirli ve sert eğitim bu köpeklerde işe yaramaz. Mutlu olabilmesi için Kangal köpeğinin bir görevi olmalıdır. Bu ırk çok zeki ve kendi başına iş yapma yeteneği olduğu için çoban köpeği, bekçi köpeği, polis
köpeği ve askeri amaçlı olarak ta kullanılmaktadır.

BOYU , AĞIRLIĞI
Erkekler - Yükseklik : 70 - 85cm. , Ağırlık : 45 - 85 kg.
Dişiler - Yükseklik : 67- 81cm. , Ağırlık : 38 - 79 kg.

SAĞLIK SORUNLARI
Kalça ve bilek çıkığı gibi kalıtsal hastalıklar,.

YAŞAM ŞARTLARI
Yeterince egzersiz yaptırılırlarsa daha küçük alanlarda da barındırılabilirler. Bahçe ortamında kısmen daha az aktiftirler. Geniş bir arazi onlar için en idealidir.

HAREKET İHTİYACI
Kangal köpekleri düzenli hareketi çok severler,özellikle de bu bir çeşit eğitimle ve sportif bir aktivite ile desteklenecek olursa. Çok zekidirler ve sahiplerini memnun edici hareketleri yapmaktan zevk alırlar.

ÖMRÜ
13 yıl civarı.

KÜRK BAKIMI
Sürekli bir miktar ve mevsimsel olarak çok miktarlarda olmak üzere tüy dökerler. Günlük fırçalamalar yeterli olabilir.Sık sık yıkanmamaları gerekir(Yağ dengesini bozmamak için senede 2-3 kere).
Anahtar Kelimeler: ORİJİNİ, Orta, Asya’dan, Anadolu’ya, göçen, Türk, halkının, malını, canını, koruyan, beraberlerinde, getirdikleri, iri, kemikli, çoban, köpekleri, ile, Asur, ve, Babillilerin, mastiff, grubundan, büyük, kalın, köpeklerin, Kangal, köpeklerinin, atası, olduğunu, düşünmekteyiz.
Tarih: 11.02.2008 12:40
Hitler: 936844
İndirmeler: 0
İzlenme: 4.43 (68 Oylar)
Dosya Boyutu: 115.0 KB
Gönderen: mehmet
Önceki Resim Resmin Adı : Kangal Köpegi
Kangal Köpegi

Paylaş
Reklam

Yetkili: Yorum:
Bu resim için yorum bulunmuyor. 
Önceki resim:
Kangal enikleri

 
 

 

  Ana Sayfa / Hayvan Resimleri / Köpek Resimleri / Kangal Resimleri / Kangal Köpegi En İyi Resimler |  Yeni Resimler 
  Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002-2017 4homepages.de Design by 7dana.com  

Varbak Resimler | Resimler | güzel resimler | araba | emlak | Gizlilik