Kangal ilçesi
Kangal ilçesi
Açıklama: Kangal ilçesi Kuzeybatıdan Ulaş ilçesi ile 66 Km,Kuzeyde Zara ilçesi 10 Km, Doğuda Divriği ilçesi 70 Km,Güneydoğuda Malatya ili Hekimhan ilçesi 40 Km. Malatya ili Kuluncak ilçesi ile 15 Km,Güneyden Gürün ilçesi ile 70 Km. Güneybatıda Kayseri ili Pınarbaşı ilçesi ile 10 Km. Batıda Altınyayla ilçesi ile 20 Km .mülki sınırı vardır.

Kangal İlçesi Sivas-Malatya yolu üzerinde olup; Sivas’a 86 km, Malatya İl merkezine 161 km dir.

İlçe merkezinin nüfusu 14300, yüzölçümüyse 58 Km2’dir. Kangal İlçesine bağlı 3 belde, 109 köy, 12 mahalle, 46 mezra bulunmaktadır.


Kangal İlçesi Köpeğiyle ünlü olduğu kadar, koyunu ve Sedef hastalığının tedavi merkezi olan Balıklı çermiği ile de meşhurdur. Kangal İlçe merkezine 13 km mesafede bulunan Balıklı çermik, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerdendir. Her yıl temmuz ayında Kangal’da Kangal çoban köpeği ve Kangal koyunu festivali yapılmakta olup; festival bünyesinde Kangal çoban köpeği ve Kangal koyunu yarışmaları düzenlenmektedir. Ayrıca Kangal sahip olduğu yırtıcı kuş potansiyeli bakımından KUŞ GÖZLEMCİLERİ için gelinmesi gereken bir yerdir.

Coğrafi yapısı: Kangal ,Sivas iline 86 Km ,Malatya iline 160 Km mesafededir.Kangal’ın deniz seviyesinden yüksekliği 1540 metredir.Doğu Anadolu Dağlarının sona eren kalıntıları ile Uzunyayla platosunun hemen bitiminde yer alan bir havuzdur.Bir yüksek yayla görünümüne sahip olan ilçede yüksek dağlar bulunmaktadır.İlçenin kuzeybatısında uzanan Kolmuş dağları Sivas ile olan bağlantısında bir sınır oluşturur.Kuzeyinde ise Hafik sınırına doğru Tecer dağları vardır. Yine Zara - Kangal arasında Yılanlı dağı yer alır.Bu dağlar önemli derecede tahrip edilmiş ormanların kalıntıları ile kaplıdır.
İklim:İlçenin iklimi Karasal iklimdir. Kışlar gayet uzun, olabildiğince soğuk ve kar yağışlı geçer.Yazlar sıcak ve kuraktır.Yağmurlar genelde İlkbahar ve Sonbahar aylarında yağar.Kış aylarında bul miktarda kar ve yağmur yağması bölgede bolluk ve bereket demektir.Kangal’da kışın şiddeti hakkında şöyle bir fıkra anlatılır. Kangalda askerliğini yapıp memleketine giden birisine sormuşlar;

-Orada kış ne kadar devam eder ?

-On üç ay diye cevap verince;

-Bir yanlışlığın olmasın ,yıl zaten on iki ay değil mi? Gülerek cevap vermiş;

-Bir ayda gelecek yıldan ödünç alır.
Anahtar Kelimeler:  
Tarih: 11.02.2008 12:53
Hitler: 32456
İndirmeler: 1
İzlenme: 4.26 (11 Oylar)
Dosya Boyutu: 56.2 KB
Gönderen: mehmet
Önceki Resim Resmin Adı : Kangal ilçesi
Kangal ilçesi

Paylaş
Reklam

Yetkili: Yorum:
Bu resim için yorum bulunmuyor. 
Önceki resim:
4 Eylül Etnografya Müzesi

 
 

 

  Ana Sayfa / Türkiye Resimleri / Sivas / Kangal ilçesi En İyi Resimler |  Yeni Resimler 
  Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002-2017 4homepages.de Design by 7dana.com  

Varbak Resimler | Resimler | güzel resimler | araba | emlak | Gizlilik